جستجو
برنامه بعدی
 

میان استاد و شاگردان  / داستانهای بودایی

استاد، جوک و داستانهای بودایی تعریف میکنند: "فرامین پنجگانه و پنج روش برتر برای خیرات دادن" -‏ قسمت ۲ از ۳

2018-01-20
Lecture Language:English
جزئیات
دانلود Docx
بیشتر بخوانید
در آن زمان بودا برای کل مجمع، در مورد فواید فرامین پنجگانه صحبت میکرد. احتمالاً او تشرف میداد و در این باره حرف میزد. او در مورد فرامین پنجگانه و فواید پیروی از آنها صحبت میکرد،

"شماره یک: کشتار نکنید، به انسانهای دیگر، به موجودات دیگر آسیب نرسانید. اگر این فرمان را رعایت کنید، از فایده داشتن عمر طولانی و زندگی سالم برخوردار میشوید.

شماره دو: دزدی نکنید، چیزهایی که به شما داده نشده را برندارید. اگر این فرمان را رعایت کنید، از اجر ثروتمند و شریف زاده شدن، برخوردار میشوید. بعد هیچکس، هرگز اموال شما را نمی دزدد.

شماره سه: رابطه جنسی نامشروع نداشته باشید. اگر این را رعایت کنید، بهشت و زمین خیلی به شما احترام میگذارند و جسم شما زیبا میشود. شما زیبا زاده میشوید. مسلماً اگر در حال حاضر زیبا نیستید، این فرمان را رعایت کنید تا زندگی بعد، اگر این فرامین پنجگانه را رعایت کنید، در زندگی بعد دوباره انسان میشوید و از همه اینها برخوردار میشوید. شما در جهنم یا به عنوان حیوان وحشی متولد نمیشوید یا هیچ نوع رنجی نمی کشید.

با رعایت کردن فرامین پنجگانه، شما به بهشت نمی روید. اگر فقط فرامین پنجگانه را رعایت کنید، به بهشت نمی روید، یا به بهشت پایین تر نمی روید، بلکه حداقل به عنوان انسان، سالم و ثروتمند زاده میشوید و مشکلی نخواهید داشت. سالم، دارای قدرت، مقام و هر چیزی.

شماره چهار: دروغ نگوئید، راست بگوئید. اگر این را رعایت کنید، اجر برخورداری از احترام بسیار از سوی همه در این سیاره، هر کسی که ملاقات میکنید را خواهید داشت و هر چیزی که بگوئید، مردم حرف شما را باور میکنند.

شماره پنج: مواد سکرآوری مثل الکل و مواد مخدر و این چیزها مصرف نکنید. اگر این فرمان را رعایت کنید، از اجر تیزهوشی برخوردار میشوید.

پس هر علتی، عواقبی به دنبال دارد. پس او در مورد فرامین پنجگانه و اینکه چرا باید آنها را رعایت کرد، صحبت کرد. احتمالاً تشرف بود و او در مورد لزوم رعایت فرامین پنجگانه حرف میزد.

بودا همیشه پنج نوع خیرات، پنج نوع پیشکشی را می ستود و اینها سبب میشدند که فرد خیر، زندگی پس از زندگی، نه فقط یک زندگی، از اجر بیکرانی برخوردار شود. این پنج خیرات چی بودند؟ شماره یک، اولین آنها این بود، اگر به کسی که از راه دور آمده، خیرات یا پیشکشی دهید. کسی که از راه دور آمده یعنی کسی که واقعاً نیازمند است. حتی اگر پول داشته باشد، نمیداند که از کجا غذا بخرد. نمیداند که رستوران کجاست تا برود و غذا بخورد. نمیداند که آب از کجا به دست آورد و غیره. پس اگر به این افراد پیشکشی دهید یا بخشی از احتیاجات آنها که از راه دور آمده اند، غریبه هایی که به روستای شما می آیند را فراهم کنید، نوع اول خیرات را انجام داده اید. اجر خوب، اجر بیکرانی نصیب تان میشود. این برترین است، از برترین هاست.

شماره دو، اگر به کسانی پیشکشی بدهید که به سفر میروند، به راه دور می روند، مثلاً جعبه ناهار درست کنید یا غذای خشک بدهید تا در راه بخورند. چون اگر شخصی به راه دور برود، به اندازه کسی که از راه دور آمده، آسیب پذیر است. او نمیداند که در راه، در کجا بماند. اگر به او چیزهایی همچون پتو، غذای خشک، یک چیزی برای سفر بدهید، این کار خیلی اجر خواهد داشت. مسلماً. این واقعاً نیاز است. نه فقط برای افراد فقیر، بلکه برای هر کسی که واقعاً نیاز دارد، بله.

شماره سه: اگر به افراد بیمار پیشکشی بدهید، اگر به بیماران پیشکشی بدهید. چون شاید بیماران خیلی عاجز و ناتوان باشند.

شماره چهار، مسلماً این است که به گرسنگان غذا بدهید. اگر شخصی حالا گرسنه باشد و شما به او غذا بدهید، این خوب است. این عالی است.

شماره پنج، بهترین است، ارائه تعالیم حقیقی به افرادی که خواستار آن هستند. مسلماً نه به همه، به کسانی که خواستار آن هستند.

پس او گفت، "اینها پنج روش دادن خیرات هستند، اگر اینها را بدانید و فوراً، در هر زمان که نیاز است، انجام دهید، حالا، در این زندگی نیز از اجر برخوردار خواهید شد. به طور واضح، حتی نیاز ندارید تا زندگی بعد صبر کنید که ببینید اجر شامل تان میشود یا خیر." حتی در این زندگی. نمیدانم وضع شما چطور است، اما حالا که بودا اینطور گفته، من از این نظر، اجر بسیار دارم. من به خاطر اجر، این کارها را نمیکنم. اما اجر اینها چندین برابر باز می گردد. من این کار را میکنم، چون کار درست است نه به خاطر اجر.
بیشتر تماشا کنید
آخرین ویدئوها
2023-03-29
55 نظرات
33:51
2023-03-28
157 نظرات
به اشتراک گذاری
به اشتراک گذاشتن در
جاسازی
شروع در
دانلود
موبایل
موبایل
آیفون
اندروید
تماشا در مرورگر موبایل
GO
GO
اپلیکیشن
«کد پاسخ سریع» را اسکن کنید یا برای دانلود، سیستم تلفن را به درستی انتخاب کنید
آیفون
اندروید